tel: (33) 851 90 54

Aktualności

  Aktualności

SENAT PODEJMIE DECYZJĘ WS. REFERENDUM PODCZAS NAJBLIŻSZEGO POSIEDZENIA

09/11/2017

Aktualności >>

Senatorowie rozpatrzą postanowienie prezydenta Andrzeja Dudy ws. referendum pierwszego dnia najbliższego posiedzenia – 2 września 2015 r. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w bloku głosowań pod koniec obrad Senatu. Taką decyzję podjął Konwent Seniorów 24 sierpnia 2015 r.

Z uwagi na uzupełnienie porządku obrad o rozpatrzenie projektu postanowienia Prezydenta RP o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum (druk senacki nr 1054) 81. posiedzenie Senatu zostało wydłużone o jeden dzień. Początkowo zaplanowane było na 2 i 3 września br. Pierwszy dzień obrad poświęcony będzie przede wszystkim na rozpatrzenie tego nowego punktu. Decyzja w sprawie referendum zapadnie prawdopodobnie w piątek, 4 września 2015 r., w bloku głosowań pod koniec posiedzenia.

Prezydent A. Duda skierował do Senatu projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby się odbyć 25 października br. w dniu wyborów parlamentarnych. Polacy mieliby odpowiedzieć na trzy pytania: czy są „za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”, czy są „za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” i czy są „za przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia”.

Do zarządzenia referendum potrzebna jest zgoda Senatu. Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum w ciągu 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu referendum. Projekt prezydenta wpłynął do Senatu 21 sierpnia br. Marszałek Senatu skierował go do właściwych komisji senackich, które rozpatrzą go na wspólnym posiedzeniu 27 sierpnia 2015 r. o godz. 15.00 w sali obrad plenarnych. Senat w tej sprawie podejmie uchwałę na posiedzeniu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Wstecz

Masz pytania? Jestem do Twojej dyspozycji Napisz do mnie

Kontakt
 • 43-400 Cieszyn, ul. Głęboka 25/110
 • (33) 851 90 54
 • kontakt@tadeuszkopec.pl
 • poniedziałek - piątek: 9:00 - 16:00
  sobota - niedziela: Zamknięte

  Dyrektor Biura Senatorskiego
  Edyta Subocz - Ostruszka
 • 504 393 886
 • kontakt@tadeuszkopec.pl
© 2015. Tadeusz Kopeć - Senator Rzeczypospolitej Polskiej